Vznik nového Kulturního Centra v Aši

Zhruba před třemi roky stálo město Aš před rozhodnutím, zda opraví stávající kulturní zařízení, nebo přemístí kulturní stánek jinam. Bylo to také období po likvidačním požáru oblíbeného hudebního klubu v jiné části Aše a řešilo se, jestli se na stejném místě postaví klub nový nebo se umístí do nového zastřešujícího kulturního zařízení.

Vedení města nechalo vypracovat jakési sumáře výhod a nevýhod. Rozhodující pak byla sice odhadovaná cena rekonstrukce, ale významné slovo měli také lidé z kulturní komise při radě města, mezi nimiž byli divadelníci, vedoucí kroužků dramatické výchovy, pracovníci základní umělecké školy, atd.

Zastupitelé města schválili variantu s Aritmou, která byla výrazně nejlevnější a pro divadelní, hudební a další aktivity také i nejvhodnější. Rekonstrukce rozsáhlé budovy je naplánována na etapy, připravují se také úpravy jejího okolí a dalších místností pro potřeby základní umělecké školy.

Co se týče výběru malby na fasádě, vše odstartovaly návrhy ašského architekta, p. Zůny, jenž se podílí na projektu nového kulturního centra, a místního výtvarníka, p. Kalouše, o které požádal starosta města, p. Dalibor Blažek. Jejich návrhy starosta uveřejnil na společenské síti, další nabídky byly už pak reakcí uživatelů.

Sešlo se nám tak přes 10 námětů, které jsme se rozhodli jednak umístit do ankety na oficiálních internetových stránkách města Aše, jednak opět na sociální síti. Rada města Aše poté schválila, na základě hlasování, návrh o.s. ArtDirect jako základ pro konečnou podobu fasády „KC Aritma“, protože tento návrh na sociální síti obdržel v anketě 46 % hlasů, což bylo ze všech přihlášených zdaleka nejvíce.

Milan Vrbata, tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši

Realizace výtvarného návrhu fasády 12.5.- 26.5.2014

Inspiraci pro výtvarný návrh malby na objekt Aritmy jsem čerpal z dějin města a jeho symbolů. Na přední straně, tudíž té nejvíce reflektované, je znázorněn potok Halštrov o kterém se málo ví, že je mírně radioaktivní a spolu s třemi lipany je symbolem města Aše.
Přišlo mi jako dobrý nápad rozhýbat jinak výrazně strnulou industriální stavbu továrny, oproti jiným návrhům, kde casino online se počítalo spíše s potržením jejího charakteru. Můj návrh vnesl svěží vítr, což koneckonců ocenila i místní veřejnost a ve veřejném hlasování se stal vítězným.

Přední strana tedy znázorňuje potok Halštrov a trojici vynořujících se lipanů kteří se podle některých historických pramenů objevují jako symbol města již za 30. leté války. Rytmické znázornění vody proudí okolo celé budovy, vzpíná do vlny v místě prostoru budoucího klubu a na poslední, zadní straně obepíná dvojici rukou.

Tato zadní strana je inspirována významným evangelickým kostelem Nejsvětější Trojice, který byl kompletně zničen v roce 1960 a požár byl podle svědků viděn až v pohraničních německých vesnicích. Největší památka Aše tak byla zničena a za do dnes nevyjasněných okolností zde shořeli i nejvzácnější varhany v Evropě. Znázorněn je tedy dotek ruky shůry a ruky pozemské, skrze které pomyslně protékají proudy barev z oken zamýšlených ateliérů umělecké školy.

Vladimír Hladěj, autor výtvarného návrhu

Realizace: Vladimír Hladěj / Patrik Engst / Filip Dvořák /Filip Kovařík / Daniel Mach /Marek Pilař a Alexandra Karpukhina.

aritma 13

ARITMA11

ARITMA12

aritma19

aritma21

ARITMA27 (kopie)

aritma77

ARITMA4

ARITMA5

ARITMA6

fotodokumentace: David Gaberle

Categories: Nezařazené

Related Posts

Nezařazené

White Pearl Gallery

Poslední dva roky je činnost členů spolku Art Direct, z.s. úzce spjata s provozem nově vzniklé White Pearl Gallery  (*2016), která se zaměřuje na prezentaci na současné české umělecké scény, s důrazem na prezentaci médií Read more…

Nezařazené

Nyx Prague Hotel / The art concept

NYX Prague / the Art Path Kurátoři projektu Iris Barak a Alexandra Karpuchina   Výjimečná historická budova NYX Prague hotelu, byla postavena jedním z nejvýznamnějších českých architektů – Josefem Gočárem a je situována ve středu Read more…

Nezařazené

PRAGOVKA ONE

Při příležitosti slavnostního otevření venkovního prostoru centra PRAGOVKA Art District, proběhla na konci srpna 2016 nevšední vernisáž ve velikém stylu. Přední čeští umělci i hudebníci pražské hip-hopové scény se postarali o nezapomenutelný zážitek z celodenního, i večerního programu. Svá Read more…